wtorek, 21 stycznia 2025
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wystawy


Sekcja


XV Wystawa Chryzantem


XV WYSTAWA CHRYZANTEMY
25 października 2013 r.
Palmiarnia Poznańska

 

Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański oraz Palmiarnia Poznańska zorganizowały już po raz XV Wystawę Chryzantem.

Uroczyste otwarcie Wystawy Chryzantem odbyło się  25 października br. o godzinie 12.00 w Palmiarni Poznańskiej.
Na wystawie 11 wystawców zaprezentowało 40 odmian chryzantem ciętych i 80 odmian doniczkowych, gałązkowych, wielo, średnio i drobnokwiatowych.

Kwiaty na wystawę dostarczyli następujący wystawcy:

Katarzyna Bilengrek
Ogrodnictwo

ul. Szczepankowo 144
61-313 Poznań

Grażyna i Józef Elimer
Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze

Chorzemin 9A
61-204 Wolsztyn

Wiesław Grzegorzewicz
Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Gospodarska 16
61-313 Poznań

Mieczysław i Janina Kłobus
OGRODNICTWO  KŁOBUS

ul. Strażacka 25
62-002 Suchy Las

Nowaczyk Jerzy
Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Generała Dąbrowskiego 43A
63-000 Środa Wielkopolska

Katarzyna i Robert Przybylscy
Ogrodnictwo

ul. II Armii Wojska Polskiego 31 a
64-610 Rogoźno

Jędrzej Skorupiński
Ogrodnictwo

Grotniki
ul. Ogrodowa 2
64-140 Włoszakowice

Justyna, Jerzy Szymankiewicz
Ogrodnictwo Szymankiewicz

ul. Szczepankowo 125
61-306 Poznań

Maria i Marek Szaj
MM SZAJ OGRODNICTWO

ul. Dachowa 1
62-023 Gądki

Mirosław Zugaj
Ogrodnictwo

Psary Polskie
62-300 Września

Wojciech Pietrzak
Ogrodnictwo

ul. Szczepankowo 64A
61-341 Poznań


 

Tytułowa chryzantema to inaczej mówiąc złoty kwiat, gdyż według Słownika Wyrazów Obcych PWN: gr. chrysos oznacza złoto, a gr. anthemion oznacza kwiatek.
Według botaników chryzantema, zwana też złocieniem (Dendranthema Des Moul) to rodzaj bylin, półkrzewów należących do rodziny astrowych.
Liczy ok. 50 gatunków, w dzikim stanie można ją spotkać w Azji, na wschód od Uralu: w Mongolii, Chinach, Korei Japonii.
W Polsce chryzantemy dziko rosnące można spotkać w Pieninach, jest to chryzantema Zawadzkiego (Dendranthema zawadskii). Jest ona największą osobliwością florystyczną Pienin, należy do wieloletnich roślin górskich, ma 60 cm. wysokości i przyjemnie pachnie. Jej kwiatostany mają kształt koszyczków i są białe lub różowofioletowe z żółtym środkiem.
Już w XV wieku przed Chrystusem chryzantema uprawiana była w Chinach, gdzie symbolizuje jesień, długowieczne życie i wiedzę. W Japonii pojawiła się około VIII wieku naszej ery i od razu zadomowiła w sercach Japończyków tak mocno, że stała się symbolem rodziny cesarskiej. Występuje w uproszczonej formie jako pieczęć Cesarza Japonii. Tam też 9 września obchodzone jest narodowe święto chryzantemy, a zasłużone państwu osoby otrzymują Wielki Order Chryzantemy.
W Polsce złocień należy do najpopularniejszych roślin, jest uprawiany w ogrodach lub szklarniach. 1 listopada groby naszych bliskich zakwitają wielobarwnymi chryzantemami. Kwiaty te świetnie nadają się do domów, ogrodów, tarasów, klombów i skrzynek balkonowych lub donic wystawionych przy wejściu do domu, na tarasie, albo balkonie. Pięknie wyglądają w wiklinowych koszach, starych wazach i cynowych naczyniach, a ostatnio pojawiły się nawet w ślubnych wiązankach. Jak wiadomo pięknie wyglądają w kryształowym wazonie.
Wyróżnia się chryzantemy pojedyncze, półpełne, pomponowe, kuliste, półkuliste, płaskie, kędzierzawe, parasolkowate, igiełkowe, anemonowe, łyżeczkowe, pajęczaste oraz fantazyjne. Nie powinno dziwić podobieństwo kwiatostanów chryzantem do dalii. Obie rośliny należą do rodziny astrowych (Asteraceae), a ich kwiatostany nazywa się koszyczkami. Koszyczki charakteryzują się silnie skróconą osią kwiatostanu, rozszerzoną i silnie spłaszczoną (tzw. dno kwiatostanowe). Kwiaty najmłodsze znajdują się w środku koszyczka. Koszyczek ma zwykle wspólną okrywę ze skupionych liści przykwiatowych i pozornie przypomina pojedynczy kwiat.
Wszystkie odmiany chryzantem doniczkowych zalicza się do gatunku Dendranthema grandiflora. Najpopularniejsze obecnie odmiany doniczkowe należą do grupy Time.
Są to: kremowożółta 'Jewel Time', biała z żółtym środkiem 'Onyx Time', biała z zielonym oczkiem 'Cool Time', pomarańczowa z zielonym oczkiem 'Solar Time', pomarańczowa z żółtym oczkiem 'Swing Time'.
W ogrodzie, na balkonie i na tarasie najlepiej się sprawdzają chryzantemy należące do grupy Belgium Mums. Odmiany wczesne, takie jak: 'Padre Orange', 'Camina Red', 'Tirona Red', 'Sorano Yellow', 'Molfeta Pink' bez specjalnych zabiegów kwitną na początku września, a najpóźniejsze: 'Ibera White', 'Marenco Purple', 'Sapiro Orange', 'Tripoli Dark' - pod koniec października.


Chryzantemy wyeksponowane były przez florystyki działające w Klubie Florystów przy Oddziale Poznańskim SITO, członkinie oraz sympatyczki SITO.

Serdecznie zapraszamy!
 

źródło:
www.ciekawiswiata.w.interia.pl

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.