Przez długie lata istotne znaczenie w skali kraju posiadała grupa poznańskich rzeczoznawców, która powstała w 1977 r.
W jej skład wchodzili specjaliści z różnych dziedzin ogrodnictwa jednak największą grupę stanowili rzeczoznawcy ds. terenów zieleni tj. budowy, konserwacji, projektowania, a także w zakresie dendrologii. Aktywność sekcji wynikała między innymi z dużego zapotrzebowania na rzeczoznawców w związku z zakrojoną w tym okresie, na skalę kraju, akcją ewidencji parków podworskich. Rywalizowali z nami w tym zakresie koledzy z Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR) i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD). Nałożone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wytyczne do tych opracowań nakładały na rzeczoznawców obowiązek bardzo szczegółowych działań, uzgodnień i opinii uzyskiwanych w wielu jednostkach, a także weryfikacji wewnętrznych i zewnętrznych w tym przez historyków sztuki.
W 2012 r. utworzona została przy Zarządzie Głównym SITO Komisja ds. Rzeczoznawców. Oddział Poznański zgłosił do niej kol. Ewę Raczkowską. Komisja ma na celu ustalenie nowych zasad przyznawania uprawnień rzeczoznawcy i rozpatrzenie zgłoszonych wcześniej wniosków. Komisja ma zamiar przyznawać uprawnienia w bardzo wąskich specjalnościach aby tym samym jeszcze wyraźniej podkreślić ich wagę a także wyeliminować posługiwanie się tytułem rzeczoznawcy nie w swojej specjalności.
Zainteresowanym przedstawiamy kwestionariusz kandydata na rzeczoznawcę SITO. (w załączeniu)
Statut Zarządu Głównego SITO, który zawiera zapisy dotyczące rzeczoznawców można znaleźć na stronie ZG SITO www.notsito.org.pl