poniedziałek, 25 października 2021
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Historia sekcji


Sekcja


Historia sekcji


Przy Oddziale Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa działa Sekcja Florystyczna.
 

Skład Sekcji Florystycznej SITO Oddział Poznański:
 

Monika Bartkowiak
Przewodnicząca

Luiza Dawidowicz
Wiceprzewodnicząca

Członkowie Sekcji:

Anna Durzyńska
Anna Kłobus-Teodorowicz
dr hab. Agnieszka Krzymińska
Anna Kłobus-Teodorowicz
Maria Matuszczak
Lidia Schuster
Maria Paulina Ulczycka-Walorska
Karolina Wenc


REGULAMIN
Sekcji Florystycznej SITO Oddział Poznański1. Sekcja Florystyczna działa jako sekcja w SITO Oddział Poznański.
2. Władze Sekcji stanowi 2-osobowe Gremium:

Przewodniczący
Wiceprzewodniczący

3. Kadencja władz Sekcji trwa 2 lata.
4. Sekcja ma charakter ogólnopolski, jego terenem działania jest cały kraj (istnieje możliwość powoływania oddziałów terenowych podległych SITO Oddział w Poznaniu).
5. Siedzibą Sekcji jest siedziba SITO Oddział Poznański.
6. Celem działania Sekcji jest:

- popularyzacja i podniesienie poziomu florystyki w Polsce
- organizowanie szkoleń/kursów/warsztatów florystycznych
- organizowanie Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski, Wystaw, Konkursów i Pokazów Florystycznych
- organizowanie wyjazdów flortystycznych
- uczestniczenie w imprezach specjalistycznych w kraju oraz zagranicą

7. Członkiem Sekcji Florystycznej może być:

- specjalista - osoba zawodowo związana z florystyką
- amator - miłośnik roślin, niezwiązany profesjonalnie ze sztuką układania kwiatów

8. Członek Sekcji Florystycznej SITO Oddział Poznański staje się jednocześnie członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański.

9. Koszty organizacyjne związane z działalnością Sekcji Florystycznej pokrywane są z organizowanych wydarzeń florystycznych oraz składek członków:

Składka członkowska na rok wynosi 100.00 złotych.
Studenci oraz emeryci - składka członkowska na rok wynosi 36.00 złotych.
(informacje dotyczące płatności składek reguluje Statut SITO o/Poznań)

10. Każdy członek Sekcji Florystycznej SITO Oddział Poznański otrzyma legitymację.
11. Za realizację postanowień ujętych w regulaminie, a szczególności planów, kosztorysów, realizacji rozliczenia kosztów odpowiada jednoosobowo Przewodniczący Sekcji.HISTORIA SEKCJI FLORYSTYCZNEJ
 

Zainteresowanie florystyką w SITO Oddział Poznański rozpoczęło się już w roku 1969. Sprowadzono wtedy specjalistów japońskiej sztuki układania kwiatów na kilka pokazów, a w trzy lata później program szkoleń wzbogacono o kursy bukieciarsko - dekoracyjne kończące się pokazem układania kwiatów i wystawami prac uczestników.  Kursy bukieciarskie II stopnia odbyły się też  w 1979 i 1981 r. i później w latach 1982, 1985, 1986.

SITO Oddział Poznański  ma bogate doświadczenie w organizacji wystaw florystycznych, pokazów florystycznych, szkoleń, kursów i konkursów.

W latach 2000-2014 Oddział Poznański SITO był jedynym przedstawicielem z Polski jako członek Międzynarodowej Federacji Florystycznej FLORINT - International Florist Organisation (dawniej FEUPF)skupiającej stowarzyszenia florystyczne z całej Europy współpracuje z najzdolniejszymi florystami Europy. Biorąc udział w organizowanych przez nas mistrzostwach, wystawach i pokazach florystycznych dzielą się swoim doświadczeniem wpływają na podnoszenie poziomu florystyki w naszym kraju. Poprzez różnorodne działania SITO przyczynia się do rozpowszechniania sztuki florystycznej w Polsce.

 

W latach 2000-2014 SITO była jedyną organizacją w Polsce jesteśmy członkiem Międzynarodowej Federacji Florystycznej FLORINT - International Florist Organisation, skupiającej stowarzyszenia florystyczne z całej Europy współpracuje z najzdolniejszymi florystami Europy. Biorąc udział w organizowanych przez nas mistrzostwach, wystawach i pokazach florystycznych dzielą się swoim doświadczeniem wpływają na podnoszenie poziomu florystyki w naszym kraju. Poprzez różnorodne działania SITO przyczynia się do rozpowszechniania sztuki florystycznej w Polsce.

Nasze Stowarzyszenie jest organizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski (8 edycji), w których uczestniczą floryści nie tylko z Polski ale z: Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec i Ukrainy. Oceny prac konkursowych w kategorii juniorów i seniorów, według zasad międzynarodowej organizacji florystycznej FLORINT, dokonywało  międzynarodowe jury. Dla zwycięzców – w kategoriach juniorów (do 24 lat) MMFP są przepustką do udziału w Mistrzostwach Florystycznych Europy.

Poza tym Oddział Poznański jest także organizatorem Pokazów Florystycznych wraz z konkursem dla kwiaciarń, które cyklicznie odbywają się podczas Targów Ogrodniczych GARDENIA (6 edycji). Zarówno Mistrzostwa jak i Pokazy przyczyniają się do poznawania nowych tendencji we florystyce oraz promowania nowych florystów, najlepszych  kwiaciarni.

W roku 2012 zorganizowaliśmy Wystawę Kwiatową oraz Pokazy Florystyczne z okazji otwarcia Galerii NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim. Na Wystawie Kwiatowej wyeksponowaliśmy 15 tysięcy kwiatów tj. tulipany między innymi odmiany ‘Maria Kaczyńska’, ‘Lech Kaczyński’, ‘Irena Sendler’, ‘Preludium Chopina’, żonkile i hiacynty. Wystawa Kwiatowa trwała 5 dni i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Wystawie Kwiatowej towarzyszyły również Pokazy Florystyczne w wykonaniu Zygmunt Sieradzana - Mistrza Polski w kategorii juniorów i seniorów oraz Mistrza Europy.

Pokazy Florystyczne z udziałem Zygmunta Sieradzana prowadziła i komentowała Maja Popielarska - prowadząca program "Maja w Ogrodzie". Wystawa Kwiatowa oraz Pokazy Florystyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

W dniach 18-19 maja br. zorganizowaliśmy przy współpracy z Urzędem Miasta w Pile, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi Pokazy Florystyczne oraz Otwarty Konkurs dla Kwiaciarń podczas I Krajowej Wystawy Miasto i Ogród Piła.

Na stałe w kalendarz imprez wpisały się, organizowane co roku wystawy: wiosną – wystawa tulipanów, w lecie – wystawa mieczyków czy jesienią - wystawa chryzantem. Z inicjatywy Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego wspólnie organizowaliśmy wystawy roślin rabatowych i doniczkowych. Wszystkie ww. wystawy odbywały się w Palmiarni Poznańskiej, poza pierwszą i drugą Wystawą Tulipanów, które odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawy kwiatów nie mogłyby się odbyć bez przychylności ogrodników producentów, którzy  nieodpłatnie dostarczali szeroką gamę odmian tulipanów, żonkili i hiacyntów

Na naszych wystawach tulipanów prezentowaliśmy najnowsze odmiany poświęcone wielkim Polkom i Polakom jak: ‘Jan Paweł II’, ‘Irena Sendler’, ‘Lech Kaczyński’, ‘Maria Kaczyńska’, ‘Jolanta Kwaśniewska’, ‘Anna Komorowska’, ‘Aleksander Kwaśniewski’ – i odmianę poznańskiego hodowcy ‘Stefan Stuligrosz’ jak i również biało-czerwoną odmianę ‘Polonia‘, której nazwa została uroczyście nadana 3 maja 2010 r. w Zgromadzeniu Chrystusowców w Poznaniu, którzy działają na rzecz Polonii w świecie.

W dniach 10-12 maja br. nasze Stowarzyszenie zorganizowało „Poznańskie Dywany Kwiatowe”. Podczas tworzenia „Poznańskich Dywanów Kwiatowych” wiele osób, nie tylko mieszkańców naszego miasta i województwa, mogło podziwiać kolorowe kobierce „utkane” z setek tysięcy główek tulipanów. Kobierce zostały rozmieszczone w samym sercu Poznania na wielkim trawniku w Parku Adama Mickiewicza przed Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki.

Kolorowe dywany kwiatowe zostały ułożone przez florystów – członków naszego Stowarzyszenia i współpracujące ze Stowarzyszeniem Koła Naukowe – Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

To głównie dzięki zrozumieniu idei promowania piękna kompozycji kwiatowych, możemy rozwijać sztukę florystyki w Polsce, wspierać młodych florystów w ich rozwoju.

 Dużym osiągnięciem było zorganizowanie w 2009 roku kursu dla Krajowych  i Europejskich Sędziów Florystycznych. Odbył się on w czerwcu 2009 r. przy współpracy z Międzynarodową Organizacją Florystyczną FLORINT i przy dużym zaangażowaniu florystek kol. Anny Durzyńskiej, kol. dr hab. Agnieszki Krzymińskiej i kol. Marii Matuszczak.

Ponadto od szeregu lat prowadzona jest jeszcze inna działalność wystawiennicza, adresowana przede wszystkim do środowiska lokalnego.

Sekcja Florystyczna Stowarzyszania Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański współpracuje z:

  •  Klubem Florystów Polskich SITO przy Zarządzie Głównym SITO Warszawa
  •  Stowarzyszeniem Florystów Polskich
  •  Sekcją Florystyczną Koła Naukowego Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Kołem Naukowym – Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
  • Wielkopolskim Związkiem Ogrodniczym w Poznaniu,
  • Kołem Poznań Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego

Pliki do pobrania

Formularz na członka sekcji florystycznej (wersja Ms Word .doc)
Formularz na członka sekcji florystycznej (wersja Adobe Acrobat .pdf)
 

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.