sobota, 21 grudnia 2024
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wystawy


Sekcja


XVI Wystawa Chryzantem


                                            
                                            XVI WYSTAWA  
                                        CHRYZANTEMY 2014

                                        24 października 2014 r.
                                         Palmiarnia Poznańska

 

 

 

Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański oraz Palmiarnia Poznańska organizują już po raz XVI Wystawę Chryzantem.

Uroczyste otwarcie Wystawy Chryzantem
odbędzie się w piątek 24 października br. o godzinie 11.00
w Palmiarni Poznańskiej

 

Na wystawie 12 wystawców zaprezentuje około 50 odmian chryzantem ciętych i doniczkowych, gałązkowych, wielo, średnio i drobnokwiatowych.  
Wystawa czynna będzie tak długo, aż kwiaty utracą swoja świeżość.
 

Kwiaty na wystawę dostarczą następujący wystawcy:


Katarzyna Bilengrek
Ogrodnictwo

ul. Szczepankowo 144
61-313 Poznań

Grażyna i Józef Elimer
Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze

Chorzemin 9A
61-204 Wolsztyn

Wiesław Grzegorzewicz
Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Gospodarska 16
61-313 Poznań

Mieczysław i Janina Kłobus
OGRODNICTWO  KŁOBUS

ul. Strażacka 25
62-002 Suchy Las

Nowaczyk Jerzy
Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Generała Dąbrowskiego 43A
63-000 Środa Wielkopolska

Wojciech Pietrzak
Ogrodnictwo

ul. Szczepankowo 64
61-311 Poznań

Katarzyna i Robert Przybylscy
Ogrodnictwo

ul. II Armii Wojska Polskiego 31 a
64-610 Rogoźno

Jędrzej Skorupiński
Ogrodnictwo

Grotniki
ul. Ogrodowa 2
64-140 Włoszakowice

Maria i Marek Szaj
OGRODNICTWO SZAJ

ul. Dachowa 1
62-023 Gądki

Justyna, Jerzy Szymankiewicz
Ogrodnictwo Szymankiewicz

ul. Szczepankowo 125
61-306 Poznań

Karolina Tomczak
Gospodarstwo  Ogrodnicze

ul. Floriańska
63-720 Koźmin

Mirosław Zugaj
Ogrodnictwo

Psary Polskie
62-300 Września

 

Kompozycję z kwiatów zostaną ułożone przez florystów – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański oraz współpracujące ze Stowarzyszeniem Sekcję Florystyczną Koła Naukowego Ogrodników Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Chryzantemy - kwiaty jesieni


W naszej kulturze chryzantemy od dawna kojarzone były głównie z listopadowym świętem, kiedy to masowo trafiały na groby naszych bliskich. Jednak w Europie rośliny te mają znacznie szersze zastosowanie, a moda na wykorzystanie ich do jesiennych dekoracji balkonów, tarasów oraz rabat przywędrowała w końcu również do nas.

Wiele wieków temu Chińczycy używali chryzantem, aby zapewnić sobie długowieczność i nieśmiertelność. Symbolizowały one również nieugiętość. Legenda tego kraju głosi, że stary cesarz, który usłyszał o magicznym zielu zapewniającym wieczną młodość, wysłał na opuszczoną wyspę ludzi,  aby mu je przywieźli. Kiedy po wielu trudach i pełnej niebezpieczeństw podróży przybyli na wyspę, nie znaleźli tam ani ziela, ani mieszkańców. Najpiękniejszą rzeczą, którą znaleźli były chryzantemy w kolorze złota.
Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii. W tejże Japonii obmywano się w rosie zebranej z kwiatów chryzantemy, wierząc, że zapewni to zdrowie i długowieczność. Pierwszą pisemną wzmiankę o chryzantemie znaleziono w pismach Konfucjusza, filozofa chińskiego żyjącego ok. 500 lat przed naszą erą.
Od początku chryzantemę traktowano jako roślinę ozdobną - uprawianą ze względu na swoje piękne kwiaty - oraz na ich termin kwitnięcia - późną jesień.
Brązowe, żółte i purpurowe chryzantemy odgrywają znaczną rolę w bogatych bukietach i kompozycjach. Często wplata się między ich kwiaty błyszczące, szklane koraliki. Mają niezwykle orientalny charakter. Co więcej czerwone chryzantemy mogą oznaczać wyznanie miłości, białe symbolizują prawdę, a żółte mówią o zakochaniu się.

WYMAGANIA

Kwiaty te zajmują czołowe miejsce w grupie roślin ozdobnych. Cięte długo zachowują wartość dekoracyjną. Uprawiane są w szklarniach, ale również w gruncie - na rabatach, w parkach
i w ogrodach skalnych (w naszym klimacie tylko nieliczne odmiany zimują w gruncie).
Chryzantemy kwitną od połowy sierpnia do późnej jesieni. Kwiaty dobrze znoszą przymrozki do temperatury poniżej 5 o C.
Odmiany zimujące nie są roślinami wymagającymi. Rzadko atakują je szkodniki i choroby. Charakteryzują się bardzo płytkim, ale silnie rozkrzewionym systemem korzeniowym.
U niektórych występuje olbrzymia dysproporcja pomiędzy słabo rozwiniętym systemem korzeniowym a rozbudowaną częścią nadziemną. Ta cecha sprawia, że chryzantemy wymagają żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi i słonecznego stanowiska.
Miejsce sadzenia powinno być wcześniej odpowiednio przygotowane. W roku poprzedzającym sadzenie roślin ziemię należy nawieźć obornikiem lub kompostem i głęboko przekopać. Zamiast obornika można zastosować granulat z obornika, biohumus koprolitowy, plonofoskę lub amofoskę.

UPRAWA

Chryzantemy można sadzić od wczesnej wiosny do początku lata. Ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie nawozami organicznymi lub mineralnymi.
Dla dobrego rozkrzewienia rośliny należy trzykrotnie usunąć nie zdrewniałe wierzchołki pędów. Pod miejscem uszczykiwania powinno pozostać 5-7 liści. Drugie uszczykiwanie przeprowadza się gdy pędy boczne mają 3-4 oddzielne liście, a ostatnie na początku lipca. Zabieg ten opóźnia termin zakwitania.
Chryzantemy dobrze znoszą przesadzanie - nawet w okresie kwitnienia. Rośliny przesadzane wymagają jednak regularnego i obfitego podlewania (nie powinno się polewać wodą liści i kwiatów). Odmian zimujących nie należy ścinać po przekwitnięciu, ani też okrywać na zimę. Przesadzanie na nowe miejsca powinno się odbywać co 3-4 lata. Rośliny nie przesadzane zaczynają dziczeć (kwiaty mają wtedy drobne, słabo wykształcone).

ROZMNAŻANIE

Chryzantemy rozmnażają się wegetatywnie z sadzonek lub poprzez podział karp korzeniowych.
Pierwszy sposób możliwy jest do wykonania w szklarni lub w ogrzewanym i oświetlonym pomieszczeniu np. piwnicy z oknem.
Karpy roślin matecznych wykopuje się późną jesienią i dołuje. W styczniu lub lutym należy je przenieść do chłodnego pomieszczenia. Aby roślina się dobrze przechowywała wskazane jest opryskanie jej grzybobójczym preparatem np. „Topsinem". Karpy należy posadzić w skrzynki lub pojemniku z ziemią i dokarmiać raz w tygodniu nawozami płynnymi. W temperaturze 8 -10 o C zostaną one pobudzone do intensywnego wzrostu i szybko pojawią się odrosty korzeniowe. Po osiągnięciu 8-10 cm należy je pociąć na sadzonki i ukorzenić w podłożu 6 - 8 cm składającym się z torfu i piasku w proporcji 1:1. Można użyć ukorzeniacza. Następnie rośliny przykrywamy folią, aby zapewnić im wysoką wilgotność powietrza. Wymagana temperatura to 18 - 22 o C. Sadzonki ukorzeniają się po 2 - 3 tygodniach. Ich cięcie możliwe jest na początku maja. Z ukorzenionych sadzonek pochodzących z cięcia styczniowego i lutowego można otrzymać już na początku maja kwitnące rośliny, które wysadza się do doniczek lub wprost do gruntu. Po przekwitnięciu chryzantemy ogławia się, aby jesienią zakwitły ponownie.

CHARAKTERYSTYKA ODMIAN

Odmiany bardzo wczesne (zakwitające w pierwszej połowie sierpnia):
Izis - bordowa, Larysa - kremowo-biała, Cameo - jasnoróżowa, Wee Wille (czyt. Łi Łajl) - biała, Superior Bronze (czyt, Superior - Brąz) - jasnobrązowa.
Odmiany te charakteryzują się niskim wzrostem (20 - 40 cm), silnym rozkrzewieniem i obfitym kwitnieniem. Kwiaty są drobne, ale pełne. Nadają się na obwódki skalne i rabaty. Można je też uprawiać w doniczkach.
 
Odmiany średnio-wczesne (zakwitające w pierwszej połowie września):
Soraja - wrzosowo-różowa i Tessa - jasnoróżowa. Dorastają do wysokości 40 - 50 cm, dobrze się rozkrzewiają, kwiat są pełne i duże. Oba gatunki można wykorzystać do jesiennej uprawy w doniczkach lub do uprawy w gruncie.
Roksana - żółta, osiąga wysokość 50 - 60 cm, słabiej się rozkrzewia. Kwiaty bardzo duże i pełne. Odmiana polecana jest do uprawy na kwiaty cięte i do sadzenia w grupach.
Liwia - biało-kremowa  o lekko zawisłych pędach, rozkrzewia się bardzo silnie. Kwiaty pełne o delikatnej, igiełkowej budowie. Nadaje się do uprawy jesiennej doniczkowej, obsadzania rabat, sadzenia w grupach i na skalnikach.
Copycat (czyt. kopiket) - żółta odmiana w typie Roksany.


Źródło:
http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-ogrodnicza/100-chryzantemy-kwiaty-jesieni.html

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.