sobota, 19 września 2020
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wydarzenia


Sekcja


Odeszła od nas Janka Kwapisz..


 

 

 

 

    
 
Odeszła od nas Janka Kwapisz..

 

Odeszła nasza Koleżanka – znakomita florystka Janka Kwapisz…

Była ciepła, serdeczna, życzliwa, niezawodna, niezbędna, niezastąpiona…

Łączyła niezwykły talent plastyczny z umiejętnościami florystycznymi i organizacyjnymi.

Jako magister sztuki, pochodzący z wielopokoleniowej kwiaciarskiej rodziny umiała tworzyć aranżacje, w których równie ważny był efekt artystyczny, co dbałość o rośliny.

Prowadziła własną kwiaciarnię, gdzie zapewniała najwyższy poziom sztuki florystycznej.

Przez całe zawodowe życie doskonaliła swoje umiejętności i zdobywała nowe kwalifikacje; ukończyła – między innymi- kurs Instruktorów Florystyki Dutch Flower Arrangements pod patronatem Europejskiej Fedreracji Stowarzyszeń Florystycznych (FEUPF) oraz uzyskała tytuł Instruktora Florystyki a także certyfikat niezbędny do prowadzenia kursów z zakresu florystyki wydany przez European Floral Design Academy (EFDA) i STOAS.

Była międzynarodowym jurorem konkursów florystycznych (Florint).

Z Jej inicjatywy powstał Łódzki Klub Florystyczny przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, organizujący warsztaty, pokazy i wystawy kwiatowe.

Była uczestnikiem, a potem współorganizatorem wielu edycji konkursów i mistrzostw florystycznych (między innymi w Łodzi, Poznaniu i Warszawie).

Podejmowała działania florystyczne adresowane do dzieci i dorosłych: warsztaty i pokazy w Łódzkiej Palmiarni, Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, Galerii Łódzkiej, Manufakturze, Ośrodku Propagandy Sztuki.

Z odbiorcami swojej sztuki miała znakomity kontakt; potrafiła zainteresować nią amatorów i zainspirować fachowców.

Zawsze starała się jednoczyć środowisko florystyczne. Aktywnie działała na rzecz podtrzymania dobrej tradycji wręczania kwiatów podczas ślubów i innych ważnych uroczystości w życiu osobistym i publicznym.

Od wielu lat uczestniczyła w spotkaniach organizowanych w Kutnowskim Domu Kultury; były to warsztaty prowadzone przez znakomitych florystów z Rosji, Polski, Litwy i Łotwy, no i oczywiście Święto Róży. Była jego integralną częścią; zawsze przyjeżdżała ze swoimi niekonwencjonalnymi, wyjątkowymi, świeżymi i niepowtarzalnymi pomysłami, które później realizowała na naszych oczach, wywołując niezapomniane wrażenia.

Zawsze pogodna- potrafiła żartować z transformacji własnych projektów.

Mówiono o Niej, że wiele wniosła do polskiej florystyki i może być dla innych wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o kreatywność, pracowitość i rzetelność.

Była wyjątkowa…

Mimo ciężkiej choroby we wrześniu 2015 roku jeszcze raz przyjechała do Kutna na Święto Róży, tym razem z gotową aranżacją. Żal, że to był ostatni raz…

Pozostanie w naszej pamięci..

Pożegnanie Janki Kwapisz odbędzie się w środę 17 lutego o godz. 13.30 w kościele św. Józefa przy ul. Farnej w Łodzi.

 

Tekst
Anna Nizińska

zdjęcie
www.forumkwiatowe.pl
 

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.