sobota, 21 grudnia 2024
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wydarzenia


Sekcja


Jubileusz 65-lecia SITO


 

 
 
 
Jubileusz 65-lecia SITO
40. KRÓLEWSKA WYSTAWA RÓŻ ROYAL ROSE 2024 30.08. – 1.09.2024 r.

organizatorzy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO NOT

 

Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa obchodziło swój jubileusz powstania.
21 października 1958 r., po wielu latach starań, udało się powołać do życia ogólnopolską organizację społeczną środowiska ogrodniczego. Impreza w Łazienkach Królewskich w Warszawie stanowiła najważniejszy punkt obchodów 65-lecia SITO. Wernisaż otwarcia ,,40. Królewskiej Wystawy Róż ROYAL ROSE 2024” (29.08.24') połączono z okolicznościowym spotkaniem członków i sympatyków SITO. Wystawa oraz towarzyszące jej imprezy powstały przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Wystawę otworzyły dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie oraz Elżbieta Kosydar, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Na otwarciu wystąpili również przedstawiciele Patronów honorowych: Prezes Ewa Mankiewicz- Cudny Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej NOT, prof. Dorota Konopacka Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach oraz prof. Bożena Matysiak Prezes Zarządu i wicedyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego.
Wnętrza Starej Oranżerii wiążą się z tradycją wystaw kwiatowych o długiej historii. Pierwsza wystawa odbyła się w 1882 roku. Na tegorocznej wystawie zaprezentowano 1700 róż konkursowych w 34 odmianach, walczących o tytuł najpiękniejszej róży ciętej i nagrodę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Poza tym na wystawie znalazło się 750 róż w 15 odmianach z kolekcji Ogrodu Botanicznego w Powsinie, 150 róż zapachowych w 15 odmianach Polskich Hodowców Róż, róże z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Kutna - miasta o różanych tradycjach. Publiczność wystawy "Royal Rose 2024" za najpiękniejszą uznała róża ciętą "Deep Purple" wystawioną przez Krystynę i Jerzego Pietruch  prowadzących hurtownię kwiatów ciętych we Wrocławiu, Rzeszowie i Zielonej Górze.
Laureaci konkursu otrzymali Nagrodę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Kolejne miejsca zdobyły odmiany: "Coral Reef", "Boulevard", "Pink Floyd", "Red Panther", "Lemonade", "Frutetto", "Candlelight", "Paloma" i "Country Blues".
Za aranżację wystawy odpowiadał Klub Florystów Polskich SITO pod kierunkiem mistrza florystyki, Anny Nizińskiej.
Przy wejściu na wystawę przyciągał uwagę kwiatowy akcent, jubileuszowa kompozycja z czerwonymi różami tworzącymi cyfrę 65. Oczywiście nie obyło się bez zdjęcia na jej tle goszczących na wernisażu członków i sympatyków SITO.
W ramach towarzyszących wystawie pokazów mistrzów florystyki w Ogrodzie Oranżeryjnym wystąpiły: Katarzyna Witecka i Podkarpacki Klub Florystów SITO (30.08.2024), Anna Nizińska i Klub Florystów Polskich SITO (31.08.2024) oraz Elżbieta Kosydar i Podkarpacki Klub Florystów SITO (1.09.2024). Florystki pokazały szeroką gamę kompozycji: bukiety, kompozycje w naczyniach, sezonowe wieńce, biżuterię floralną, a nawet kwiatowe ramy obrazów. Na towarzyszącym pokazom warsztatach można było nauczyć się wykonywania wianków oraz kwiatowych ozdób na wachlarzach.
Wyjątkowy charakter imprezy podkreślały modelki we floralnych kreacjach Małgorzaty Szwagiel. Ich prezentacja uświetniła wernisaż otwarcia wystawy, przez kolejne dni kreacje można było zobaczyć również w przestrzeni ogrodu, gdy modelki spacerowały po Ogrodzie Oranżeryjnym i alejkach parku.
W sobotę 31.08.2024 w sali balowej Pałacu na Wyspie odbyła się Konferencja Różana. Bogaty program konferencji obejmował zagadnienia związane z różami, ich uprawą i zastosowaniem – w terenach zieleni, florystyce, perfumiarstwie, aromaterapii oraz hortiterapii.

Tematy wykładów:

  • „Róże do ozdoby, leczenia i konsumpcji”  dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wiceprezes Oddziału Poznańskiego SITO
  • „Fascynujący świat współczesnych i dawnych ogrodów różanych” prof. dr hab. Bożena Matysiak,  Polskie Towarzystwo Różane, InHort Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
  • Róże historyczne, czyli z różą przez wieki” dr hab. Marta Monder Samodzielny Zakład Roślin Ozdobnych, Instytut Nauk Ogrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • „Magia róż w perfumach” Anna Krasny-Krasińska i Michał Missala, Quality Missala
  • „Terroir olejku z bułgarskiej róży damasceńskiej” Dr Slaviana Holc, Marta Holc
  • „Zapachy szczęścia” Łukasz Rojewski Polski Hodowca Róż
  • „Czas i przestrzeń kwiatami malowane. Świat roślin w dekoracjach Białego Domu w Łazienkach Królewskich” dr hab. Halina Galera Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Na wystawie prac „Róża w rysunku botanicznym” w Stajniach Kubickiego Izabela Wolska Kuśmider oraz artyści ze szkoły rysunku botanicznego pokazali piękno róży w różnych technikach plastycznych. W Stajniach Kubickiego odbyły się również warsztaty „Krepinowe róże” prowadzone przez Natalię Kostiuk.

 

            

 

 

zdjęcia SITO Poznań

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.