W dniach 16 – 18 października SITO oddział Poznański uczestniczyło w targach GARDENIA. Podobnie jak w minionych latach stowarzyszenie miało swoje stanowisko (pawilon 8A) oraz przygotowało trzy wystąpienia na scenie.
W tym roku kompozycje roślinne na stanowisku miały bardzo naturalny charakter i łączyły się z wystąpieniami na scenie tematyką – roślinami ozdobnymi uprawianymi w gruncie. Zgodnie z ideą zrównoważonej florystyki obecnie odgrywają one coraz większe znaczenie. Rezygnacja z roślin szklarniowych była celowym zabiegiem, chcieliśmy zwrócić uwagę na nowe tendencje. Florystyczny wystrój stanowiska przygotował Piotr Salachna. Jego luźne, bardzo naturalne kompozycje w naczyniach składały się przede wszystkim z roślin gruntowych. Miedzy innymi były to doskonale znane w przeszłości gatunki na kwiat cięty, ale w nowych odmianach o ciekawych cechach dekoracyjnych. Na stanowisku pojawiły się również okazałe bukiety z traw ozdobnych, akcent nawiązujący do wykładu dr Moniki Henschke. W ostatnim dniu targów zastąpiły je kompozycje z jesiennych roślin mistrzyni florystyki Róży Marciniak.
W pierwszym dniu targów na wykładzie ,,Jadalne kwiaty nie tylko na 18-te urodziny” prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska – Bródka omówiła gatunki roślin ozdobnych o jadalnych kwiatach.
Powstała floralna dekoracja tortu na 18 – te urodziny targów GARDENIA, w której znalazły się jesienne kwiaty roślin gruntowych (np. dalie).
Na wykładzie pt.: „Co warto wiedzieć o trawach wykorzystywanych w architekturze krajobrazu i florystyce” dr Monika Henschke przedstawiła informacje o trawach ozdobnych do kompozycji w architekturze krajobrazu. Poza tym wskazała trawy o ciekawych kwiatostanach przydatne do kompozycji florystycznych. Pokaz mistrzyni florystyki Róży Marciniak ,,Czerpiąc z jesiennego skarbca Natury” był również utrzymany w charakterze zwrotu ku roślinom gruntowym. Florystka prowadzi w Poznaniu Pracownię Rzeczy Ładnych, jest nauczycielem florystyki, chętnie dzieli się wiedzą na warsztatach i pokazach. Z Natury czerpie materiał oraz inspiracje, o czym mogliśmy się przekonać na pokazie. W jego takcie powstały trzy prace. Wieniec, którego baza wykonana z gałązek jodły mogła mieć dwojakie zastosowanie – jako wieniec żałobny lub adwentowy. Ostatecznie powstała kompozycje o charakterze adwentowym. Kolejną pracą był bukiet o jesiennym nastroju, a zwieńczeniem pokazu stanowiła prezentacja tortu floralnego. Dekoracje trzech pięter wykonanych z płatków róż wykonano przede wszystkim z jesiennych owoców i kwiatów. Sponsorem pokazu była Wielkopolska Gildia Rolno – Ogrodnicza S.A. W tym roku wprowadziliśmy na stanowisku SITO trwające ok. godziny spotkania ze specjalistą. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z florystą - dr hab. inż. Piotrem Salachną prof. ZUT na temat: ,,Florystyka - źródło bioróżnorodności”. Zainteresowani poznali naturalne kompozycje florystyczne z wykorzystaniem unikatowych gatunków roślin ozdobnych oraz ich znaczenie dla bioróżności.
Po wykładzie drugiego dnia targów dr Monika Henschke, właścicielka Szkółki Traw w Sycynie, odpowiadała na pytania na stanowisku SITO. Szkółka o ponad 20-letniej tradycji powstała jako pierwsza w Polsce o takiej specjalizacji. Ponieważ zagadnienia związane ze stosowaniem traw ozdobnych cieszą się dużym powodzeniem w listopadzie planowany jest kurs ,,Trawy ozdobne w architekturze krajobrazu – prawdy i mity” (15.11.2024).
zdjęcia: SITO Poznań