poniedziałek, 25 października 2021
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wydarzenia


Sekcja


LIST OTWARTY


 

Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu wystąpiło z listem otwartym do Pani Premier Rzeczypospolitej Polskiej Beaty Szydło w sprawie nowej ustawy, która pozwala na terenach prywatnych na wycinanie drzew i krzewów:
 

Szanowna Pani
Beata Szydło
Premier Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa


LIST OTWARTY

 

„Niech przyroda będzie twoim nauczycielem”.
(W. Wrodsworth 1770-1850)

Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu jest poważnie zaniepokojone nową ustawą, która pozwala na terenach prywatnych na wycinanie drzew i krzewów.
Zjawisko to w ostatnim czasie przybrało ogromne rozmiary. Wynika albo z pazerności właścicieli dla uzyskania atrakcyjnych terenów pod zabudowę, albo z nieświadomości jaką rolę zieleń odgrywa w naszym życiu.
Warto więc przypomnieć, że drzewa nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla dostarczając w zamian tlen (np. 1 dorosłe drzewo buka w ciągu słonecznego dnia pochłania 9 000 dm
3 CO2 wydzielając do atmosfery tlen pokrywający dzienne zapotrzebowanie na niego dla 10 osób), wydzielają fitoncydy (substancje o silnym działaniu bakterio – i grzybobójczym), ale także ujemnie jonizują powietrze wpływając korzystnie na stan fizyczny i psychiczny ludzi. Udowodniono, że powietrze dobrze wysycane jonami ujemnymi pomaga w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego krwi i wspomaga system nerwowy.
Nie zapominajmy także o walorach dekoracyjnych drzew i krzewów. Naszym obowiązkiem jest więc nie tylko dbanie o ochronę istniejących zasobów zieleni, ale także systematyczne sadzenie nowych drzew i krzewów. Jest to szczególnie ważne teraz kiedy mamy pełną świadomość poziomu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju, a najważniejsze badania naukowe potwierdzają zdolność drzew do jego oczyszczania.
Dbając o zieleń możemy więc w najprostszy sposób zapewnić sobie i przyszłym pokoleniom zdrowe i prawdziwe ekologiczne życie.

    

Prezes
Oddziału Poznańskiego SITO
mgr inż. Andrzej Aumiller

 

Poniżej znajduje się plik z pismem.

Pliki do pobrania


Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.