wtorek, 21 stycznia 2025
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wydarzenia


Sekcja


LIST OTWARTY


 

 

Szanowani Państwo, pragniemy poinformować, że Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu wystąpiło LISTEM OTWARTYM DO POSŁÓW NA SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, dotyczącym BEZSENSOWNEJ WYCINKI DRZEW, KTÓRA MOGŁABY ZOSTAĆ WSTRZYMANA USTAWĄ SEJMOWĄ DWA TYGODNIE TEMU.

Treść LISTU OTWARTEGO DO POSŁÓW NA SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ przedstawiamy Państwu poniżej jak również na naszym Facebooku SITO o/Poznań.

 

LIST OTWARTY
DO POSŁÓW NA SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 
TRWA BEZSENSOWANA WYCINKA DRZEW,
KTÓRA MOGŁABY ZOSTAĆ WSTRZYMANA USTAWĄ SEJMOWĄ DWA TYGODNIE TEMU

 

 

W związku z wprowadzeniem w naszym kraju z dniem 1 stycznia 2017 absurdalnych przepisów dotyczących ochrony, a w zasadzie braku ochrony przyrody - każda osoba fizyczna, która jest właścicielem gruntu, może usuwać drzewa i krzewy bez zezwolenia, o ile nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Przepis ten miał rzekomo służyć zwykłym obywatelom i ułatwić im usuwanie drzew, które posadzili na własnych nieruchomościach bez załatwiania formalności urzędowych i uwolnić ich od zagrożenia wysoką karą za nielegalną wycinkę. Nie dotyczy to rodzinnych ogrodów działkowych, gdzie członek ogrodu nie jest właścicielem gruntu.
W praktyce spowodował masowe wycinanie drzew szczególnie na niezabudowanych nieruchomościach dużych miast.

Jeśli ten przepis miałby służyć zwykłym obywatelom, należałoby wprowadzić ograniczenie wycinki drzew do powierzchni działki nie większej niż 2-2,5 tys. m2. A tak została przygotowana nowelizacja (projekt poselski uchwalony w czasie jednego posiedzenia Sejmu, na którym odbyto I, II i III czytanie w ekspresowym tempie) pod zamówienie deweloperów i handlarzy nieruchomości.

W związku z powyższym, CBA powinno zbadać cały proces legislacyjny nowelizacji ustawy a Posłowie powinni powołać Komisję Śledczą. 

Obecnie nie ma problemu, aby osoba fizyczna usunęła wszystkie drzewa i krzewy na swojej nieruchomości i odsprzedała ją inwestorowi, który zbuduje na niej obiekt mieszkalny, handlowy, usługowy i dobrze na tym zarobi nie ponosząc żadnych opłat na rzecz miasta czy gminy za ubytek spowodowany w środowisku lub nie mając obowiązku posadzenia w zamian innych drzew i zadbania o nie przez 3 najbliższe lata.

Grunt pozbawiony zieleni będzie oczywiście bardziej atrakcyjny i odpowiednio droższy, zaś stratę poniesie społeczeństwo i środowisko, a nie inwestor czy dotychczasowy właściciel.

Ogólnopolska, masowa wycinka drzew budzi nasze oburzenie i sprzeciw. Jest szkodliwa ze względów przyrodniczych i społecznych, gdyż zubaża nasze miasta o bardzo cenny element, jakim jest wysoka zieleń.
Służy wyłącznie interesom nielicznych ze szkodą dla ogółu.

Podejście do ochrony przyrody nie może opierać się na widzimisie Ministra Środowiska i egoistycznym podejściu jednostek – właścicieli nieruchomości. Ochrona przyrody musi uwzględniać potrzeby kulturowe społeczeństwa oraz interes publiczny. Myślący Minister musi w swoich działaniach przewidywać długofalowe skutki podejmowanych działań. Działalność Ministra Środowiska odbieramy jako przejaw lekceważącego stosunku do ochrony środowiska naturalnego.

Uważamy, że powinna nastąpić natychmiastowa dymisja Ministra Środowiska i zbadanie jego odpowiedzialności za barbarzyńską wycinkę drzew w Polsce.

Warto byłoby przed głosowaniem za nowelizowaną ustawą aby Państwo Posłowie zapoznali się z działalnością Jana Gwalberta Pawlikowskiego, ziemianina, polityka związanego z endecją, twórcą pierwszej ustawy o ochronie przyrody (1934 r.) – pionierskiej w skali Europy. Pawlikowski był również współtwórcą Ligi Ochrony Przyrody i Międzynarodowego Biura Ochrony Przyrody stworzonego w Brukseli. 

Szanowni Posłowie, na tak duże drzewa, jakie już zostały wyrąbane wyłącznie dla zysku, trzeba będzie czekać  dziesiątki lat. My i Państwo Posłowie tego nie doczekamy.
 

Prezes
Oddziału Poznańskiego SITO
mgr inż. Andrzej Aumiller

 

 

 

Pliki do pobrania


Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.