piątek, 12 sierpnia 2022
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wydarzenia


Sekcja


Inauguracja XI edycji cyklu edukacyjnego Senioralni. Poznań.


 

 

Inauguracja XI edycji cyklu edukacyjnego Senioralni. Poznań.

 25 września 2021 r.
 parking przy boisku Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
(Droga Dębińska)

 

Po raz kolejny październik stanie się miesiącem poznańskich seniorek i seniorów. Przez ponad dwa tygodnie najstarsze mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta będą mogli skorzystać z wykładów, warsztatów, drzwi otwartych i zniżek.

Na wydarzenia w ramach cyklu „Senioralni. Poznań”, przygotowane we współpracy z partnerami, Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza już po raz jedenasty. W tym roku „Senioralni” odbędą się w dniach 1-17 października, a uroczysta inauguracja – w ostatni weekend września. Nie wyobrażamy sobie jesieni bez „Senioralnych”, cykl na stałe wpisał się w kalendarz senioralnych imprez w naszym mieście. To przede wszystkim czas, kiedy przypominamy o wyjątkowej ofercie w mieście, z której przez cały rok mogą korzystać poznańskie seniorki i seniorzy, a która, co najważniejsze, stale się poszerza – podkreśla Wojciech Bauer, Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Na start zadbaj o zdrowie i kondycję

Inauguracja „Senioralnych” odbędzie się w sobotę 25 września – rozpocznie się w samo południe, o godz. 12.00 na parkingu przy boisku AWF (Droga Dębińska). Tradycyjnie Prezydent Poznania przekaże seniorkom klucze do bram miasta – będzie to symboliczny gest oddania władzy w mieście jego najstarszym mieszkańcom na czas trwania „Senioralnych”. Wręczone zostaną też kolejne certyfikaty w ramach akcji Miejsce Przyjazne Seniorom,”  a przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu przekażą nagrodę „Najlepszy Przyjaciel Seniorów” wyróżnionej w tym roku osobie. W programie wydarzenia kwiatowa niespodzianka!  Z wrzosów zostanie ułożony 15-metrowy napis „Senioralni. Poznań”, który wraz z uczestnikami inauguracji uwieczni nagranie z lotu ptaka. Seniorzy i seniorki będą mogli zabrać wrzosy do swoich domów na pamiątkę, część kwiatów zostanie również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej – ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach. Dywan kwiatowy ma być sygnałem, że w naszym mieście rozpoczynają się “Senioralni”. W niektórych kulturach wrzos symbolizuje powodzenie i szczęście. I tego właśnie życzymy wszystkim poznańskim seniorkom i seniorom tej jesieni, mając jednocześnie nadzieję, że wniesiemy do ich życia odrobinę koloru i pozytywnej energii – dodaje Wojciech Bauer.

Czas pandemii daje się nam wszystkim we znaki, dlatego w tym roku stawiamy przede wszystkim na kondycję. Po części inauguracyjnej rozpocznie się część dla wszystkich tych, którzy chcieliby zadbać o formę i zdrowie. Trener Senioralny, główny partner tegorocznej edycji „Senioralnych” zaprosi na aqua fitness (godz. 13.15, 14.00 i 14.45) i zajęcia ogólnorozwojowe (godz. 13.15 i 14.15), a Marsz po Zdrowie na nordic walking Wartostradą (start ok. godz. 12.30). W specjalnej strefy zdrowia (w godz. 12.30-15.00) przygotowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP seniorki i seniorzy będą mogli skorzystać m.in.  z konsultacji ortopedycznych, porad kardiologicznych, szkoleń z pierwszej pomocy, masaży, zabiegów fizjoterapeutycznych (fala uderzeniowa), ćwiczeń z zakresu rehabilitacji pocovidowej. Będzie można też wykonać badanie EKG z interpretacją, zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy we krwi oraz skorzystać z testu wymazowego w kierunku COVID-19. Wielkopolski Urząd Wojewódzkich w Poznaniu zaprosi na szczepienia przeciwko COVID-19 (w godz. 12.00-14.00) – w specjalnym szczepieniobusie będzie można zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson. Dodatkowo wielkopolska policja udzielać będzie porad z zakresu bezpieczeństwa osobistego.

Wstęp na inaugurację jest wolny.

Uwaga!

Na wszystkie aktywności sportowe w trakcie inauguracji obowiązują zapisy, szczegółowe informacje na ich temat uzyskać można pod numerem tel. 61 847 21 11.

Ponad dwa tygodnie senioralnej oferty

W związku z trwającą epidemią koronawirusa cykl, podobnie jak w ubiegłym roku, znów będzie nieco krótszy niż zazwyczaj – odbędzie się w dniach 1-17 października. W programie znalazło się ponad 100 wydarzeń – to m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część – online.

„Senioralni” to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (np. wzroku i słuchu) czy wysłuchać wykładów – w tym roku m.in. na temat szczepień przeciwko COVID-19 czy leków bez recepty. W programie również warsztaty z fizjoterapeutami dla osób z bólami kręgosłupa, warsztaty dietetyczne oraz treningi pamięci. W zdrowym ciele, zdrowy duch – „Senioralni” będą też okazją do tego, aby skorzystać z nauki pływania czy rozpocząć swoją przygodę z nordic walking.

Będzie też sporo propozycji dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Biblioteka Raczyńskich zaprosi na kurs komputerowy, który umożliwi planowanie miejskich podróży z wykorzystaniem Internetu, a Centrum Inicjatyw Senioralnych na spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z biletomatów PKP oraz MPK, sprawdzą, jak działa paczkomat oraz system Poznańskiego Roweru Miejskiego. W siedzibie Centrum odbędzie się też spotkanie poświęcone dezinformacji w Internecie.

Seniorzy będą mieli też okazję zdobyć ekspercką wiedzę z wielu dziedzin. Odbędzie się m.in. spotkanie na temat rynku pracy dla osób starszych, będzie się można również poradzić adwokatów w kwestii spadku, testamentu, darowizny czy asertywności konsumenckiej. Wielkopolska policja przypomni o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem osobistym, a ratownicy medyczni nauczą udzielać pierwszej pomocy. Okazji do uczenia się i poznawania nowych rzeczy będzie jak zwykle sporo – w programie m.in. lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego oraz spotkanie z Kartami Konwersacji Międzypokoleniowych.

„Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać też do zwiedzania przeróżnych miejsc i spacerowania zakamarkami naszego miasta – w programie znalazły się tematyczne oprowadzania po muzeach i spacery po Poznaniu („Poznań pod okupacją”, „Śladami kin przedwojennego Poznania”). Z pewnością znajdą dla siebie coś i ci, którym w duszy gra – wśród wydarzeń propozycje koncertów, recitali, spotkań muzycznych i senioralnych śpiewanek. Teatr Nowy zaprosi na trzydniowe warsztaty teatralne przygotowane z myślą o seniorach. Twórczo spędzić czas będzie można również podczas warsztatów dekorowania ceramiki czy tworzenia kartek okolicznościowych.

W trakcie „Senioralnych” będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych, centrach medycznych i teatrach. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące zagadnień związanych z emeryturą i rentą, których udzielać będą eksperci ZUS.

Program wydarzeń

Wydarzenia są w większości bezpłatne lub niskopłatne. Pełen program wydarzeń zostanie opublikowany m.in. w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” – dostępnym podczas inauguracji „Senioralnych”, a potem również w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24) i wielu innych miejscach w Poznaniu:

W dniu inauguracji program wydarzeń zostanie opublikowany na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych  https://centrumis.pl/senioralni-poznan/edycja-2021/program-wydarzen/

Impreza realizowana jest w reżimie sanitarnym.

Organizator: Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Miasto Poznań, Fundacja na rzecz AWF. Partnerzy: AWF, Cityzen, Marsz po Zdrowie, Stowarzyszenie SITO, Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo. Partnerzy medialni: Senioralny Poznań, Gazeta Senior, Poznań Nasze Miasto, My60+, TVK Winogrady, Radio Emaus. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.