W ramach tegorocznej edycji
Targów GARDENIA,
Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu,
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański (SITO Poznań)
zaprasza na
16 październik 2025 (czwartek)
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Trawy ozdobne są dziś tak liczne, że tworzą w ramach bylin całą znaczącą grupę. Ich różnorodność ciągle nas zaskakuje. Z jednej strony znane są podstawowe gatunki i możliwości ich zastosowania, z drugiej strony intrygujące są pojawiające się nowe taksony o ciekawych kształtach, barwach a także nie do końca poznanych możliwościach wykorzystania. Ciągle poszukiwane są inne warianty do zastąpienia standardów lub powiększenia tej grupy, a jednocześnie odkrywane są nowe możliwości standardów.
Zbieramy doświadczenie i ciągle się uczymy co, gdzie i jak stosować aby spełniało, niekiedy bardzo wysokie oczekiwania. Ponad to, niezwykła cechą terenów zieleni jest to, że nie istnieją dwa takie same. Różnią je choćby nasłonecznienie czy glebą, a w ramach tego samego założenia, co roku innym przebiegiem pogody. Dlatego rośliny w różnych miejscach będą zawsze rosnąć i wyglądać nieco inaczej, a ze względu na swoją żywotność, dynamicznie się zmieniać.
Podobną rolę jak w ogrodzie mogą spełniać trawy także we florystyce. Bogactwo ich różnorodności pozwala na wykorzystanie głównie kwiatostanów a niekiedy także liści. Kwiatostany w swojej prostocie i dość wąskiej skali barw wcale nie są nudne. Są misterne, delikatne i lekkie. Zachwycają w roli głównej ale także jako wypełniacz.
W czasie warsztatów dokonana zostanie analiza specyficznych cechy traw, które ułatwią właściwe ich stosowanie w terenach zieleni. Będzie można zapoznać się z różnorodnością gatunków i odmian oraz zaleceniami zastosowań, a także podjąć próby tworzenia koncepcji projektowych. Przedstawione zostaną także trawy, które można stosować we florystyce oraz technika ich zbioru i przechowywania.
dr inż.. MONIKA HENSCHKE
Szkółka Traw Henschke
Ogrodniczka, współwłaścicielka Szkółki Traw Henschke, specjalistka z zakresu roślin ozdobnych, a zwłaszcza traw. Stopień naukowy doktora uzyskała na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie pracowała przez niemal 15 lat. Jest autorką książek:Róże (Warszawa 2010), Trawy Ozdobne do Warunków Klimatycznych Polski (Kraków 2017), Poradnik Architekta Krajobrazu. Trawy Ozdobne w Miastach (Kraków 2022) oraz 24 artykułów naukowych i 240 artykułów popularno-naukowych.
Mówi o sobie, że w jej żyłach płynie zielona krew, ponieważ w zasadzie wychowywała się w szklarni i całe życie pracowała w ogrodnictwie.
Projektowała i zakłada ogrody, kształciła w zakresie roślin ozdobnych najpierw siebie a potem studentów.
Wraz z mężem założyła pierwszą w Polsce szkółkę specjalizującą się w trawach ozdobnych, która aktualnie ma w ofercie 200 taksonów.
MIĘDZYNARODOWE TARGI POZNAŃSKIE
ul. Głogowska 14, Poznań
16 październik 2025 r. (czwartek)
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (płatny)
250,00 zł netto + 23 % VAT (307,50 zł brutto) - 1 osoba
Należność prosimy przelać na konto SITO:
PKO BP SA Poznań 35 1020 4027 0000 1202 0031 1654
z dopiskiem: udział w warsztatach „MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWANIA TRAW OZDOBNYCH W RÓŻNYCH FORMACH OGRODOWYCH ORAZ WE FLORYSTYCE”
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu wystawia faktury VAT za wpłaconą należność.
Rezygnacja z warsztatów (tylko w formie pisemnej) jest możliwa przed jego rozpoczęciem:
Organizator nie jest zobowiązany do zwrotu kosztów warsztatów uczestnikowi w przypadku nie pojawienia się zgłoszonego na warsztatach z powodów technicznych nie leżących po stronie Organizatora.
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu
ul. Wieniawskiego 5/9, 61-712 Poznań
t +48 61 853 67 16 | m +48 602 769 771
sito@sito.poznan.pl
www.sito.poznan.pl
NIP 777-00-05-652
REGON 630632494